خانه » املاک ترکیه » اجاره خانه در ترکیه، برخی از اطلاعات قانونی مفید در مورد حقوق مستاجرین

اجاره خانه در ترکیه، برخی از اطلاعات قانونی مفید در مورد حقوق مستاجرین

اجاره خانه در ترکیه، برخی از اطلاعات قانونی مفید در مورد حقوق مستاجرین

تقریبا همه خارجی هایی که در ترکیه کار و زندگی می کنند، به اجاره آپارتمان یا ویلا نیاز دارند. اگرچه بسیاری از شرکت ها از مهاجرین حمایت می کنند، عاقلانه است که در مورد برخی مسائل قانونی، بدهی های متقابل و اختلافات بالقوه به دلیل قرارداد اجاره درک عمومی داشته باشیم.

 

اجاره خانه در ترکیه

 

شما با چه نوع اختلافاتی که مربوط به قراردادهای اجاره ای است که توسط مهاجران انجام شده مواجه می شوید؟

به طور ویژه بازپرداخت سپرده ضمانت (پول پیش) که توسط مستاجر در زمان امضای قرارداد پرداخت شده است، با پایان یافتن زمان اجاره نامه مشکل ساز می شود. صاحب خانه ها معمولا تمایلی به بازگرداندن پول پیش براساس ادعا مبنی بر اینکه ملک اجاره شده به علت بدرفتاری توسط مستاجر آسیب دیده ندارند. علاوه بر این پایان دادن غیرقانونی قرارداد به علت عدم رعایت مدت زمان اطلاع رسانی قانونی و از دست دادن درآمد به عنوان نتیجه اینکار، از استدلال های رایجی است که توسط صاحب خانه ها در اختلافات مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مطلب مرتبط: خرید اقساطی آپارتمان در ترکیه

 

پیش از امضای قرارداد اجاره چه چیزهایی را باید در نظر گرفت؟

اول از همه باید سند ملک را چک کنید تا مطمئن شوید که آیا صاحبخانه واقعا صاحب آن است.

سپس اگر قبل از رفتن به خانه احتیاج به نوسازی باشد، میزان سهم هر کدام از طرفین در هزینه ها باید در این توافقنامه روشن شود.

مدت قرارداد، تمدید، پرداخت هزینه های اجاره، بازگشت پول پیش و خاتمه توافقنامه، مقررات مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند. ضروری است که چنین مقرراتی را با اصطلاحات دقیق تطبیق دهیم.

 

کدام مسائل در تعیین هزینه اجاره حائز اهمیت هستند؟

اگر مستاجر فردی با ملیت خارجی است یا شرکتی است که دارای سهامدار خارجی 50 درصد یا بیشتر باشد، مجاز است که هزینه اجاره ملک با ارز خارجی مشخص شود. در صورتی که چنین باشد، هزینه اجاره باید برای مدت پنج سال ثابت باقی مانده و با توجه به مقررات در این مدت افزایش نیابد. اگر هزینه اجاره با لیره ترکیه تعیین شده باشد، نسبت افزایش میزان اجاره نمی تواند از نسبت افزایش قیمت شاخص تولید کننده (PPI) تجاوز کند. هرگونه مقررات متضاد به آن، غیرقانونی خواهد بود زیرا مفاد این قانون اجباری است و نمی تواند با توافق طرفین جایگزین شود.

 

آیا اگر صاحبخانه مایل به تمدید قرارداد اجاره نیست، من باید در پایان مدت اجاره نامه ملک را تخلیه کنم؟

با توجه به قانون، قرارداد اجاره نامه به طور خودکار به مدت یک سال بر اساس شرایط و مقررات موافقت نامه اصلی، تمدید می شود، مگر اینکه مستاجر درخواست لغو توافق نامه اجاره نامه را به صاحب خانه ارائه کند. از نظر قانونی نیازی برای امضای توافق نامه تمدید قرارداد اجاره نامه نیست. از سوی دیگر، صاحبخانه می تواند این توافق را تنها براساس دلایل خاصی که طبق ضمانت نامه تعیین شده است، لغو کند.

 

آیا محدودیت مالی برای پول پیش وجود دارد؟ مستاجر چگونه می تواند پول پیش خانه را پس از خاتمه قرارداد از صاحبخانه بخواهد؟

پول پیش نمی تواند از مبلغ سه ماهه اجاره بها تجاوز کند و باید در یک حساب بانکی سپرده گذاری شده و در طول مدت اجاره نامه برداشت نشود. پس از اتمام دوره سه ماهه پس از پایان قرارداد اجاره، بانک موظف است سپرده را به مستاجر بازگرداند، مگر اینکه صاحبخانه به بانک اطلاع دهد که اقدامی قانونی آغاز شده است.

 

اگر من بخواهم قرارداد اجاره را به عنوان مستاجر لغو کنم باید چه مراحلی را دنبال کنم؟

یک اعلان باید به صاحبخانه با توجه به دوره اطلاع رسانی که در قرارداد اجاره ذکر شده و در صورتی که هیچ توافقی در مورد این موضوع وجود نداشته باشد زمانی که در کد وظایف مندرج است، ارسال شود. در صورتی که اطلاع رسانی به درستی ارائه نشده باشد، مستاجر می بایست مسئولیت هزینه های اجاره ی مربوط به دوره اطلاع رسانی را بپذیرد. در صورتی که مستاجر مایل است قبل از پایان دوره اجاره نامه قرارداد را پایان دهد، باید بندی مربوط به خاتمه زود هنگام در قرارداد وجود داشته باشد. بنابراین، بهتر است قبل از امضای یک قرارداد اجاره نامه به عنوان ضمانت برای شرایطی که به ازای آن ممکن است به دلیل ضرورت کاری یا خانوادگی ترکیه را ترک کنید، مذاکرات لازم را با صاحب خانه انجام دهید.

مهم است که بتوانیم ثابت کنیم که مستاجر ملک را در شرایط فیزیکی یکسان با زمانی که ملک را در آغاز قرارداد دریافت کرده تحویل می دهد. بنابراین، توصیه می شود که ملک را با نماینده صاحبخانه یا صاحبخانه بررسی کنید و در پایان بررسی ملک صورت جلسه ای آماده و امضا کنید. اگر صاحبخانه مایل به همکاری در انجام بازدید ملک نباشد، پس از بررسی درخواست توسط طرفین نهاد یا دادگاه، می توان بررسی را بر اساس درخواست طرف مربوطه انجام دهد. همچنین ارسال اعلان به تنهایی نمی تواند کافی باشد، بلکه باید مدرک و شواهد لازم برای این که آیا کلیدهای ملک به صاحبخانه به درستی تحویل داده شده موجود باشد.

 

جنبه های مالیاتی یک قرارداد اجاره با توجه به تعهدات مستاجرین چیست؟

توافقنامه اجاره نامه هیچ تعهد مالیاتی را به طرف مستاجران تحمیل نمی کند. موافقت نامه های مربوط به اجاره خانه های مسکونی از عوارض تمبر معاف می باشند. با این حال، صرف نظر از این معافیت، پول پیش تحت تملک مالیات قرار خواهد گرفت. اگرشخص سومی به عنوان ضامن در امضای قرارداد اجاره نامه وجود داشته باشد، در این صورت مالیات تمبر قابل اجرا خواهد بود. توصیه می شود که در بندی از توافقنامه تعیین شود که کدام طرف مسئولیت پرداخت تمبر به اداره مالیات را بر عهده دارد.

 

source: lexology.com

 


گروه تجاری و سرمایه گذاری نورا

خرید، فروش و اجاره ملک، فروش اقساطی آپارتمان در ترکیه در آلانیا، آنتالیا و استانبول، مهندسین مشاور طرح های عمرانی، بازرگانی و مالی در ایران – ترکیه

آدرس شرکت

دفتر تهران: تهران، خیابان ملاصدرا، بعد از پل کردستان، پلاک 47، واحد 7

تلفن: 88603162 21 98+

تلفن: 88611437 21 98+

تلفن: 88623547 21 98+

تلفن: 6397400 910 98+

تلفن: 6397500 910 98+

دفتر آلانیا:  Cikcilli Mah. 106. Sk. Temizel Apt. No:30/1 Alanya ANTALYA

تلفن: 2425024292 90+ 5539128888 90+

تلفن: 5352301533 90+

دفتر آنکارا: Meşrutiyet Mah. Selanik Cad. No:46/22 Kat 5 Kızılay Çankaya

تلفن: GSM:+90 5539128888

دفتر استانبول: Ataşehir Atatürk Mah. Sedef Cad. No:19/265 Ataşehir İstanbul


برچسب ها:
پست قبلی
پست بعدی

درباره یعقوب نجاری

1 دیدگاه

  1. سلام در خصوص اجاره خانه در ترکیه باید بگم شهر استانبول از همه جا گرون تره در خصوص اجاره خانه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.علامت دارها لازمند. *

*

قالب وردپرس